Sports and Outdoors

 Lake Info

Normal Lake Level is 322.00 feet above Mean Sea Level.
Current level for Cedar Creek Lake is: 322.00 Water Temperature:
63  degrees - top
58
degrees - bottom

 

 

 

Rains girls, EHS boys top Al Williamson field
Monitor Staff Reports
KEMP–Rains’ girls and Eustace’s boys captured team championships at the annual Al Williamson Relays at Kemp High School April 8.
On an absolutely perfect afternoon under a sparkling blue sky, girls and boys alike posted strong performances, even though most have been unable to get much practice in during what has been a cold and wet spring.
Rains captured the girls team title with 128.5 points, followed by Brownsboro, with 102 points. BettisHurdles.jpg (206027 bytes)
Eustace finished third with 95 points, followed by hosting Kemp (88 points), Crandall (81), Athens (40), Heritage Christian (25) and Mabank (21.5).

Monitor Photo/
Kerry Yancey
AT RIGHT: Kemp High School senior Sharda Bettis, last year's state champion, runs away from the field (including Eustace High School's Mallory Keeling, left, who finished third) in the 100 meter hurdles at the annual Al Williamson Relays April 8. Bettis also won the 300 hurdles (by more than three seconds), and finished second in both the long jump and the triple jump.


On the boys side, Eustace dominated the meet, winning with 178 points. Crandall was a distant second with 115 points, followed by Brownsboro (99), Rains (96), hosting Kemp (71), Athens (28), Mabank (22) and Heritage Christian (4).
In the junior varsity division, Kemp won the girls team title with 134 points, followed closely by Mabank, with 116.
Crandall finished in a tie with Eustace for third at 89 points each, followed by Brownsboro (57), Athens (45) and Rains (15).
Brownsboro won the boys JV team title with 162 points, followed closely by Eustace (141), with Kemp finishing a strong third (107).
They were followed by Crandall (91), Rains (36), Mabank (32), Athens (31) and Heritage Christian (0).
Varsity girls
Shot put – 1. Atkins, Crandall (44-6), 2. Woods, Brownsboro (35-4), 3. Mosley, Brownsboro (32-0), 4. Spigner, Rains (32-0), 5. Gough, Brownsboro (31-3), 6. Newton, Crandall (29-6).
Discus – 1. Atkins, Crandall (121-11), 2. Shipp, Kemp (106-10), 3. Goidena, Rains (90-3), 4. Miller, Heritage (88-11), 5. Newton, Crandall (86-4), 6. Woods, Brownsboro (83-10).
High jump – 1. Hurd, Brownsboro (5-0), 2. Cass, Eustace (5-0), 3. McConathy, Eustace (4-10), 4. Hughman, Crandall (4-8), 5. Christian, Rains (4-8), 6. Burke, Heritage (4-8).
Long jump – 1. Talkington, Rains (16-11), 2. Bettis, Kemp (16-2), 3. Harmon, Brownsboro (15-7), 4. Huckabee, Heritage (15-5), 5. Sandlin, Crandall (15-1), 6. Coby, Athens (14-10).
Triple jump – 1. Talkington, Rains (35-4), 2. Bettis, Kemp (34-9), 3. Hashman, Crandall (33-9), 4. Grant, Eustace (32-10), 5. Harman, Brownsboro (31-6), 6. Bongiorno, Rains (31-2).
Pole vault – 1. Neagle, Rains (9-0), 2. Shirley, Crandall (8-0), 3. Gipson, Rains (8-0), 4. Grant, Eustace (7-6).
3200 run – 1. Holyfield, Mabank (12:52), 2. Hernandez, Brownsboro (13:53), 3. Garcia, Athens (14:07), 4. Clarkson, Rains (14:38), 5. McCarty, Kemp (14:42), 6. Rambin, Brownsboro (15:37). CassJump.jpg (180012 bytes)
400 relay – 1. Kemp (50.34), 2. Athens (51.21), 3. Brownsboro (51.46), 4. Rains (52.09), 5. Crandall (52.31), 6. Eustace (54.12).
800 run – 1. Bynum, Eustace (2:34.56), 2. Ritterbach, Kemp (2:40.97), 3. Whitmire, Heritage (2:42.28), 4. Murff, Eustace (2:45.52), 5. Hamm, Rains (2:46.47), 6. Hashmann, Crandall (2:50.78).

Monitor Photo/Kerry Yancey
AT RIGHT: Eustace High School junior Allie Cass leaps during the long jump competition. Cass did not place in the long jump, but finished second in the high jump and fourth in the 100 meter hurdles.


100 hurdles – 1. Bettis, Kemp (14.84), 2. Neagle, Rains (17.18), 3. Keeling, Eustace (17.37), 4. Cass, Eustace (18.06), 5. Sandlin, Crandall (18.14), 6. Shirley, Crandall (18.72).
100 dash – 1. Morgan, Athens (13.06), 2. Gorka, Kemp (13.09), 3. Lawrence, Kemp (13.50), 4. Grant, Eustace (13.62), 5. Trapane, Heritage (13.67), 6. Davis, Rains (13.69).
800 relay – 1. Brownsboro (1:52.11), 2. Rains (1:53.52), 3. Crandall (1:56.78), 4. Eustace (1:58.59), 5. Heritage (2:02.66).
400 run – 1. Talkington, Rains (1:01.08), 2. Ritterbach, Kemp (1:04.40), 3. Gilcrease, Crandall (1:04.78), 4. Elene, Rains (1:05.91), 5. Parker, Brownsboro (1:06.31), 6. Robles, Brownsboro (no time).
300 hurdles – 1. Bettis, Kemp (47.9), 2. Keeling, Eustace (50.06), 3. Parker, Brownsboro (52.12), 4. Spigner, Rains (52.15), 5. Alldredge, Mabank (52.31), 6. Gipson, Rains (52.31).
200 dash – 1. Grant, Eustace (27.28), 2. Mosley, Brownsboro (27.28), 3. Aiken, Eustace (27.53), 4. Phillips, Crandall (27.81), 5. Morgan, Athens (28.28), 6. Martinez, Athens (28.50).
1600 run – 1. Holyfield, Mabank (5:56.78), 2. Clarkson, Rains (6:13.12), 3. Murff, Eustace (6:21.11), 4. Garcia, Athens (6:28.52), 5. McCarty, Kemp (6:50.06).
1600 relay – 1. Rains (4:21.18), 2. Eustace (4:31.52), 3. Crandall (4:37.72), 4. Brownsboro (4:43.34), 5. Heritage (4:50.09).
Varsity boys
Shot put – 1. Sistrunk, Kemp (46-4), 2. Richardson, Athens (43-9), 3. Tucker, Crandall (42-10), 4. McCleskey, Brownsboro (41-7), 5. Cruley, Brownsboro (40-1), 6. Bowie, Athens (40-8).
Discus – 1. Brown, Eustace (128-8), 2. Northcutt, Rains (126-1), 3. Richardson, Athens (125-2), 4. Tucker, Crandall (124-7), 5. Bell, Brownsboro (120-10), 6. Dowdy, Rains (118-4).
High jump – 1. Kirby, Crandall (6-2), 2. Flynn, Brownsboro (5-10), 3. Fisher, Mabank (5-10), 4. Waters, Heritage (5-8), 5. Jackston, Rains (5-6), 6. Goldman, Kemp (5-6).
Long jump – 1. Bradburn, Eustace (20-5), 2. Kerr, Kemp (20-2), 3. McCuellar, Crandall (20-1), 4. Dora, Athens (19-5), 5. Tilly, Crandall (19-3). 6. Johnson, Eustace (19-2).
Triple jump – 1. Johnson, Eustace (42-11), 2. Kerr, Kemp (42-6), 3. McCuellar, Crandall (42-1), 4. Dora, Athens (41-11), 5. Braggs, Crandall (41-8), 6. Flynn, Brown (41-4).
Pole vault – 1. Johnston, Eustace (13-0), 2. Bradburn, Eustace (12-6), 3. Wolford, Rains (12-0).
3200 run – 1. Arambula, Eustace (11:02), 2. Caldwell, Eustace (11:04), 3. Huddleston, Eustace (11:20), 4. Gudger, Rains (11:27), 5. Mendez, Rains (11:30), 6. Matlock, Athens (13:18).
400 relay – 1. Brownsboro (42.96), 2. Crandall (43.78), 3. Rains (43.96), 4. Kemp (44.40), 5. Eustace (45.12), 6. Athens (45.49).
800 run – 1. Mobley, Crandall (2:07.81), 2. Brown, Rains (2:08.28), 3. Stone, Rains (2:09.26), 4. Bennett, Eustace (2:09.94), 5. Burkhalter, Mabank (2:12.72), 6. Gilbert (2:13.34).
110 hurdles – 1. Quick, Kemp (15.05), 2. Huckabee, Brownsboro (15.65), 3. Fisher, Crandall (16.50), 4. Rogers, Eustace (16.68), 5. Marlen, Mabank (18.06), 6. Hancock, Rains (18.12).
100 dash – 1. Krual, Crandall (11.02), 2. Fry, Rains (11.05), 3. Taylor, Rains (11.46), 4. Tilley, Crandall (11.62), 5. Brown, Eustace (11.64), 6. Johnson, Brownsboro (11.67).
800 relay – 1. Eustace (1:31.52), 2. Brownsboro (1:32.28), 3. Rains (1:33.84), 4. Kemp (1:34.43), 5. Crandall (1:35.31), 6. Athens (1:38.44).
400 run – 1. Broussard, Brownsboro (53.65), 2. Emmons, Eustace (53.91), 3. Offord, Crandall (54.78), 4. Larry, Crandall (54.96), 5. Flynn, Brownsboro (55.24), 6. Bennett, Eustace (55.65).
300 hurdles – 1. Fisher, Mabank (41.52), 2. Rogers, Eustace (42.74), 3. Huckabee, Brownsboro (42.84), 4. Allison, Kemp (43.27), 5. Zamora, Crandall (43.83), 6. Fisher, Crandall (43.84).
200 dash – 1. Bradburn, Eustace (22.21), 2. Kvpil, Crandall (22.21), 3. Johnson, Eustace (22.36), 4. Ruiz, Rains (22.37), 5. Simpson, Brownsboro (22.74), 6. Thompson, Brownsboro (23.09).
1600 run – 1. Brown, Rains (4:52.55), 2. Arambula, Eustace (4:56.77), 3. Caldwell, Eustace (4:57.40), 4. Huddleston, Eustace (5:03.78), 5. Cuhadar, Kemp (5:04.55), 6. Mendez, Rains (5:08.30).
1600 relay – 1. Eustace (3:36.56), 2. Brownsboro (3:39.08), 3. Kemp (3:41.24), 4. Crandall (3:44.87), 5. Rains (3:48.21), 6. Mabank (3:54.75).
Junior varsity girls
Shot put – 1. Rose, Kemp (30-11), 2. Barrett, Brownsboro (29-10), 3. Shultz, Brownsboro (28-8), 4. McGough, Brownsboro (28-6), 5. Grider, Rains (27-2), 6. Crow, Crandall (26-10).
Discus – 1. Rose, Kemp (87-5), 2. Shutz, Brownsboro (80-7), 3. White, Crandall (74-0), 4. Grider, Rains (71-6), 5. Barrett, Brownsboro (69-2), 6. Silvey, Kemp (65-7).
High jump – 1. Strickland, Eustace (4-4), 2. Bouker, Rains (4-4), 3. Morgan, Athens (4-4), 4. Gomez, Crandall (4-2), 5. Stevenson, Brownsboro (4-2), 6. Bradshaw, Rains (4-0).
Long jump – 1. Francis, Athens (13-10), 2. Gadna, Mabank (13-9), 3. Madrid, Kemp (13-8), 4. Holyfield, Mabank (13-2), 5. Brewer, Kemp (13-0), 6. Coor, Brownsboro (12-11).
Triple jump – 1. Madrid, Kemp (29-11), 2. Hefley, Mabank (27-4), 3. Davis, Eustace (26-8), 4. Patton, Athens (26-3), 5. Brewer, Kemp (25-8), 6. Henderson, Kemp (25-6).
100 hurdles – 1. Ward, Eustace (18.84), 2. Toscano, Crandall (19.4), 3. Griffith, Brownsboro (19.59), 4. Gomez, Crandall (20.62), 5. Holyfield, Mabank (21.02), 6. McClenney, Athens (22.87).
100 dash – 1. During, Mabank (14.02), 2. Jackson, Crandall (14.09), 3. Girovard, Crandall (14.41), 4. Scott, Athens (14.81), 5. Davis, Kemp (15.0), 6. Grimes, Eustace (15.28).
800 relay – 1. Mabank (1:59.28), 2. Kemp (2:01.43), 3. Eustace (2:02.18), 4. Crandall (2:03.15), 5. Brownsboro (2:12.14).
400 run – 1. Brewer, Kemp (1:07.68), 2. Francis, Athens (1:11.34), 3. Silvey, Kemp (1:14.65), 4. West, Brownsboro (1:14.75), 5. Banda, Crandall (1:16.71), 6. Torres, Crandall (1:17.93).
300 hurdles – 1. Ward, Eustace (58.53), 2. Toscano, Crandall (59.12), 3. Holyfield, Mabank (59.28), 4. Gomez, Crandall (59.3), 5. McClenney, Athens (1:05.28).
200 dash – 1. Norman, Mabank (28.56), 2. Duors, Mabank (29.4), 3. Morton, Kemp (30.06), 4. Morgan, Mabank (30.56), 5. Francis, Athens (30.59), 6. Shirley, Crandall (31.0).
1600 run – 1. Burks, Eustace (6:42.68).
1600 relay – 1. Mabank (4:37.50), 2. Kemp (4:39.18), 3. Eustace (4:48.06), 4. Crandall (5:08.06), 5. Brownsboro (5:38.50).
Junior varsity boys
Shot put – 1. Burris, Crandall (41-4), 2. Parker, Kemp (39-3), 3. Daley, Athens (38-11), 4. Bowers, Crandall (38-5), 5. Duke, Brownsboro (37-11), 6. Blunt, Crandall (37-11).
Discus – 1. Parker, Kemp (116-11), 2. Burris, Crandall (106-3), 3. Blunt, Crandall (102-10), 4. Bowers, Crandall (101-2), 5. Thorne, Mabank (97-1), 6. Purselley, Eustace (94-8).
High jump – 1. Givins, Brownsboro (6-0), 2. Flores, Rains (5-8), 3. McCarthy, Brownsboro (5-4), 4. Stringer, Brownsboro (5-4), 5. Bradburn, Eustace (5-2), 6. Hurst, Athens (5-2).
Long jump – 1. Stringer, Brownsboro (20-6), 2. Flores, Rains (19-2), 3. Bersterman, Eustace (18-2), 4. Collard, Crandall (16-5), 5. Sitzman, Kemp (17-6), 6. Emfinger, Kemp (16-7).
Triple jump – 1. Flores, Rains (41-11), 2. Stringer, Brownsboro (38-1), 3. Decuire, Kemp (37-5), 4. Bradburn, Eustace (36-9), 5. Emfinger, Kemp (36-7), 6. Cox, Brownsboro (35-10).
Pole vault – 1. Hernandez, Brownsboro (11-0), 2. Goldman, Kemp (10-0), 3. Norman, Kemp (9-0), 4. Dykema, Crandall (9-0).
3200 run – 1. Ramierez, Brownsboro (11:22), 2. Kirkhart, Eustace (11:25), 3. Boulware, Eustace (11:41), 4. Hernandez, Brownsboro (11:44), 5. Gomez, Brownsboro (11:51), 6. Foster, Crandall (12:08).
400 relay – 1. Kemp A (45.56), 2. Brownsboro (46.46), 3. Eustace (47.31), 4. Crandall (47.56), 5. Kemp B (47.87), 6. Mabank (48.20).
800 run – 1. Warner, Eustace (2:17.50), 2. Kelly, Mabank (2:17.93), 3. Martin, Eustace (2:18.97), 4. Henderson, Crandall (2:22.34), 5. Gragdon, Athens (2:25.78), 6. Privett, Athens (2:26.12).
110 hurdles – 1. Hurst, Athens (19.06), 2. Murray, Kemp (20.40), 3. Lackey, Brownsboro (20.52).
100 dash – 1. Flores, Rains (11.37), 2. Stringer, Brownsboro (11.65), 3. Holmes, Eustace (11.87), 4. Henderson (11.87), 5. Arnason, Eustace (12.18), 6. Cumby, Athens (12.28).
800 relay – 1. Eustace (1:38.55), 2. Brownsboro (1:39.21), 3. Kemp (1:40.15), 4. Crandall (1:42.21), 5. Mabank (1:42.52), 6. Athens (1:43.15).
400 run – 1. Tennyson, Eustace (57.44), 2. Pace, Brownsboro (57.66), 3. Benball, Brownsboro (58.34), 4. Warner, Eustace (59.22), 5. Kelly, Mabank (59.23), 6. Henderson, Crandall (59.28).
300 hurdles – 1. Newton, Crandall (46.24), 2. Murray, Kemp (49.34), 3. Hurst, Athens (50.78), 4. McKenzie, Crandall (52.18), 5. Chasteen, Mabank (52.43), 6. Lackey, Brownsboro (53.68).
200 dash – 1. Bryant, Brownsboro (23.75), 2. Stringer, Brownsboro (24.15), 3. Holmes, Eustace (24.34), 4. Moore, Brownsboro (24.93), 5. O’Brien, Athens (24.96), 6. Haas, Eustace (25.09).
1600 run – 1. Kirkhart, Eustace (5:18.56), 2. Foster, Crandall (5:20.52), 3. Boulware, Eustace (5:21.46), 4. Gomez, Crandall (5:23.79), 5. Ramirez, Brownsboro (5:26.09), 6. Russell, Eustace (5:27.52).
1600 relay – 1. Eustace (3:50.90), 2. Kemp (3:52.55), 3. Brownsboro (3:52.65), 4. Mabank (4:08.40).

 

Upcoming games

Track

April 22
Regional qualifiers meet @ Eustace

May 7-8
Region II meet @ Commerce

Semi-Pro Football

April 24
Xtreme vs Sh’port Storm

May 1
Xtreme vs ET Outlawz

Softball

April 16
MHS vs Forney*

April 20
MHS vs Lancaster*
KHS @ Mineola*
EHS vs Wills Point*
(end regular season)

April 23
MHS @ West Mesquite*
(end regular season)
(*District contest)

Baseball

April 16
MHS vs Poteet* @ EHS
KHS, EHS idle

April 17
EHS @ Athens (noon)

April 20
MHS @ Forney*
KHS @ Mineola*
EHS vs Wills Point*

April 23
MHS vs Lancaster* @ EHS
KHS vs Canton*
EHS @ Van*
(end regular season)

April 30
MHS vs W.Mes’te* @ EHS
(end regular season)
(*District contest)


Copyright 2010, MediaOne, L.L.C.