Sports and Outdoors

     

 Lake Info

Normal Lake Level is 322.00 feet above Mean Sea Level.
Current level for Cedar Creek Lake is: 322.00
Water Temperature:
62 degrees - top
62
degrees - bottom

 

 

 

’Jackets knock Panthers out of playoffs
Monitor Staff Reports
MABANK–Four-run outbursts in both the fourth and seventh innings helped the Kemp Yellowjackets knock the hosting Mabank Panthers out of the playoffs with a 9-4 win Friday.
Kemp’s win over Mabank, Kaufman’s defeat of Crandall and Eustace’s 5-2 win over Ferris (see related story) in the final District 13-3A baseball games Friday meant the ’Jackets, Lions and Bulldogs all tied for first place.
Eustace and Kaufman were scheduled to play at 4 p.m. Tuesday in Mabank to determine the district’s playoff berths. The loser of that game would take the third-place berth, while the winner was scheduled to face Kemp around 7 p.m. to determine first and second place.
All three teams will advance to the playoffs. The first-place winner will secure a bye for the bidistrict round, while the second- and third-place teams will face District 14-3A squads in bidistrict contests, which will be played Friday or Saturday, May 2-3, at sites to be determined.
Going into Friday’s season finale, the Panthers knew they had to win to stay in the playoff hunt, and errors helped both teams score runs early.
In the first inning, Kemp scored the first run of the game when Matt Carr doubled home Allison, who had reached base on an error.
The ’Jackets returned the favor in the second inning, when Panther Cory Janicke’s routine grounder was misplayed, allowing Janicke to reach second.
Janicke later scored on another ’Jacket error to tie the contest at 1-1.
Both Panther starter Kolton Browning and ’Jacket pitcher Mikie Scruggs proved untouchable in the third inning, but Browning suffered a stinger in his throwing elbow during the inning and was forced to retire at the start of the fourth inning.
Joey Martin came on in relief, and the ’Jackets promptly tagged him for three hits – including two successful bunts – adding a double steal of second and home to explode for four runs.
Martin was knocked out of the game after throwing just 22 pitches (he took the loss), and reliever Chancz Sullivan eventually worked out of a bases-loaded jam, as the ’Jackets left three men on.
The Panthers came back with three runs in the bottom of the fifth inning to pull within a run at 5-4, as they tagged Scruggs for three hits.
Kemp put the contest away with another four-run outburst in the top of the seventh, getting four hits off Sullivan and taking advantage of two Panther errors.
In the bottom of the seventh, Scruggs notched two strikeouts (he had 13 in the complete-game win) and one fly out to seal the contest.

Monitor Photo/Kerry Yancey
Mabank’s Cory Janicke slides into second base ahead of the cutoff throw to
Kemp Yellowjacket shortstop Matt Carr. Janicke advanced to second on a Kemp
error, and later scored on another error during the second inning of Kemp’s 9-4
win over the hosting Panthers Friday.

Bulldogs secure playoffs
Monitor Staff Reports
FERRIS–Eustace’s Bulldogs secured the team’s first playoff berth in nearly two decades with a 5-2 victory over the hosting Ferris Yellowjackets Friday.
Now 17-9 on the season, Eustace’s win in the season finale tied the Bulldogs with the Kaufman Lions and the Kemp Yellowjackets for first place in the District 13-3A baseball standings.
Eustace was scheduled to play Kaufman for a fourth time this season at 4 p.m. Tuesday at Mabank to determine the district’s playoff seeding.
The loser of that game would take the district’s third-place playoff berth, while the winner was scheduled to face Kemp around 7 p.m. to determine first and second place.
Friday’s win over Ferris secured the Bulldogs’ first playoff berth since 1989.
If the Bulldogs could defeat both Kaufman and Kemp Tuesday, they would gain the district’s first-place berth, which includes a bye for the first round of the playoffs.
The district’s second- and third-place teams will face District 14-3A squads in the bidistrict round. Those games will be played Friday or Saturday, May 2-3, at sites to be determined.
Eustace has set a warm-up game with the hosting Rains Wildcats for 7:30 p.m. Friday, April 25, in Emory.
Lucas Cope got the win over Ferris, with Braden Strickland coming in for the save. The two combined to allow just two Ferris hits, one of them a home run by Isreal Munioz.
The Bulldogs pounded out nine hits against Ferris’ Spencer Piner, including a double by Chris Compton, which helped offset some sloppy defensive play (four errors).

Eustace hosts qualifiers meet
Monitor Staff Reports
EUSTACE–Athletes from more than two dozen schools converged on Eustace High School’s Bulldog Stadium Friday for a regional qualifiers track meet.
The Region II track meet is set for Friday and Saturday, April 25-26, at Texas A&M University-Commerce Memorial Stadium.
Complete meet results are listed below. As some schools sent single athletes, no team standings were compiled.
Eustace’s Chelsea Truitt had an outstanding meet, finishing second in the long jump, pole vault and the 100 meter hurdles, while Kemp’s Shadia Bettis continued her unbeaten streak in the hurdles, winning both the 100 and 300 races.
Bulldog Zach Keeling also continued his unbeaten streak in the high jump, leaping 6-4 to win the event by two inches.
Varsity girls
Shot put – 1. Geralds, Italy, 34-2; 2. Simmons, Quinlan, 33-9; 3. Spignor, Rains, 32-5; 4. Ward, Eustace, 31-0½; 5. Massenburg, South Oak Cliff (SOC), 29-8½.
Discus – 1. Hoover, Rains, 116-10; 2. Simmons, Quinlan, 109-4; 3. Wilson, Athens, 98-1; 4. Ward, Eustace, 98-0½; 5. Knight, Como-Pickton, 96-11½; 6. Brewer, Eustace, 88-8½.
Long jump – 1. Walker, SOC, 16-5½; 2. Truitt, Eustace, 15-9½; 3. Baczkiewicz, Eustace, 15-7½; 4. Horn, Mildred, 15-5¼; 5. Barajas, Italy, 15-4; 6. Mack, Cayuga, 15-2.
Triple jump – 1. Walker, SOC, 37-4½; 2. Barajas, Italy, 35-0; 3. Bivens, Kerens, 34-0¾; 4. Spencer, Wills Point, 33-4½; 5. Mack, Cayuga, 33-2; 6. Boatright, Trinidad, 32-0½.
High jump – 1. Carwell, Elkhart, 5-2; 2. Freeman, Eustace, 5-2; 3. Davis, Elkhart, 5-0; 4. McClure, Kerens, 5-0; 5. Christian, Rains, 5-0; 6. McConathy, Eustace, 4-10.
Pole vault – 1. Smith, Wills Point, 10-6; 2. Truitt, Eustace, 10-0; 3. Garrett, Como-Pickton, 9-6; 4. Jones, Lovelady, 9-0; 5. Horn, Mildred, 9-0; 6. Hamro, Wills Point, 8-6.
3200 run – 1. Jenson, Elkhart; 2. Stimson, Como-Pickton; 3. L. DiBari, Eustace; 4. Bynum, Eustace; 5. Sterling, Canton; 6. Penny, Wills Point.
400 relay – 1. Wills Point, 50.915; 2. Priinceton, 50.986; 3. Kerens, 51.273; 4. Eustace, 51.553; 5. Elkhart, 52.062; 6. Brownsboro, 52.854.
100 hurdles – 1. Bettis, Kemp, 15.915; 2. Truitt, Eustace, 16.599; 3. Blake, Elkhart, 16.945; 4. Pennington, Grapeland, 16.995; 5. Neagle, Rains, 17.325; 6. Hetmer, Wills Point, 17.532.
100 dash – 1. Estrada, Italy, 11.595; 2. Smith, Wills Point, 12.043; 3. Williams, Alba-Golden, 12.141; 4. Luna, Italy, 12.321; 5. White, Wills Point, 12.343; 6. Carwell, Elkhart, 12.782.
800 relay – 1. Sulphur Springs, 1:49.1; 2. Rains, 1:49.4; 3. Eustace, 1:49.8; 4. Kerens, 1:50.2; 5. Elkhart, 1:50.8; 6. Princeton, 1:51.1.
400 run – 1. Nixon, Canton, 1:04.5; 2. Williams, Alba-Golden, 1:04.51; 3. DiBari, Eustace, 1:04.592; 4. Green, Rains, 1:04.7; 5. Robis, Brownsboro, 1:04.7; 6. Barnhart, Italy, 1:05.3.
300 hurdles – 1. Bettis, Kemp, 46.978; 2. Blake, Elkhart, 49.548; 3. Burns, Palmer, 51.668; 4. Samples, Malakoff, 52.879; 5. Freeman, Eustace, 53.297; 6. Gill, Alba-Golden, 53.985.
200 dash – 1. Carwell, Elkhart, 25.165; 2. Walker, SOC, 25.695; 3. Hicks, Princeton, 26.558; 4. Barajas, Italy, 26.959; 5. Williams, Alba-Golden, 27.504; 6. Trimble, Malakoff, 27.541.
1600 run – 1. Jenson, Elkhart, 5:36.6; 2. Bynum, Eustace, 5:47.0; 3. Massey, Sulphur Springs, 5:47.6; 4. Durnell, Eustace, 5:50.3; 5. DiBari, Eustace, 5:51.0; 6. Srinson, Como-Pickton, 5:51.2.
1600 relay – 1. Elkhart, 4:08.9; 2. Canton, 4:18.3; 3. Rains, 4:20.5; 4. Eustace, 4:22.9; 5. Italy, 4:28.0; 6. Athens, 4:30.6.
Varsity boys
Pole vault – 1. Faber, Canton, 14-0; 2. Henderson, Wills Point, 13-6; 3. Danielson, Kaufman, 12-0; 4. Ferguson, Sulphur Springs, 11-6; 5. Nobles, Palmer, 11-6; 6. Johnson, Eustace, 11-0.
Discus – 1. Brent, Kaufman, 150-0½; 2. Evans, Sulphur Springs, 130-0½; 3. Pruitt, Qinlan, 128-2; 4. Nash, Sulphur Springs, (n/a); 5. Russell, Mildred, 125-10; 6. Calvert, Grand Saline, 122-0.
Shot put – 1. Evans, Sulphur Springs, 50-1¼; 2. Pruitt, Quinlan, 45-3½; 3. Brewer, Kaufman, 44-9¾; 4. Brent, Kaufman, 43-7; 5. Calvert, Grand Saline, 42-5¾; 6. Nash, Sulphur Springs, 42-4½.
High jump – 1. Keeling, Eustace, 6-4; 2. Page, Sulphur Springs, 6-2; 3. Murrell, Kaufman, 5-10; 4. McDonald, Mildred, 5-10; 5. Hobbs, Rains, 5-10; 6(tie). Coleman, Elkhart, and Jenkins, Cayuga, 5-10.
Long jump – 1. Hobbs, Rains, 20-10¾; 2. Wrenn, Kaufman, 19-9½; 3. Herrington, Elkhart, 19-4½; 4. Johnson, Eustace, 19-3½; 5. Jackson, Sulphur Springs, 19-2½; 6. Rollison, Sulphur Springs, 18-4.
Triple jump – 1. Hobbs, Rains, 42-3¼; 2. Brook, Kerens, 42-3; 3. Jackson, Sulphur Springs, 40-8¾; 4. Betts, Kerens, 41-0¼; 5. Mills, Sulphur Springs, 41-2; 6. Herrington, Elkhart, 39-7.
3200 run – 1. Lee, Eustace, 10:11; 2. Mereno, Dallas Adamson, 10:26.7; 3. Fike, Canton, 10:38.7; 4. Bennett, Eustace, 10:42; 5. Rodriguez, Dallas Adamson, 10:48; 6. Hicks, Sulphur Springs, 10:53.
400 relay – 1. Kerens, 43.185; 2. Sulphur Springs, 43.831; 3. Kaufman, 44.105; 4. Rains, 44.635; 5. Quinlan, 45.38; 6. Cayuga, 45.792.
800 run – 1. Ramierez, Sulphur Springs, 2:02.8; 2. Arambula, Eustace, 2:05.0; 3. Lackley, Slocum, 2:05.6; 4. Phelps, Grand Saline, 2:06.0; 5. Valdez, Adamson, 2:06.2; 6. Vogt, Canton, 2:06.2.
110 hurdles – 1. Johns, Quinlan, 15.426; 2. Traylor, SOC, 15.828; 3. Marshall, Rains, 16.102; 4. Batres, Kaufman, 16.905; 5. McQueen, Sulphur Springs, 16.905; 6. Herrington, Elkhart, 17.196.
100 dash – 1. McCoy, Grapeland, 11.495; 2. Williams, Quinlan, 11.593; 3. Shead, Cayuga, 11.691; 4. Franklin, Sulphur Springs, 11.959; 5. Rollison, Sulphur Springs, 12.029; 6. Heard, Rains, 12.135.
800 relay – 1. Kerens, 1:30.2; 2. Kaufman, 1:30.3; 3. Sulphur Springs, 1:33.2; 4. SOC, 1:33.3; 5. Quinlan, 1:34.9; 6. Eustace, 1:34.9.
400 run – 1. Tucker, Elkhart, 52.87; 2. Bengston, Canton, 54.265; 3. Davis, Rice, 54.283; 4. Wilkes, Canton, 54.499; 5. Keeling, Eustace, 54.863; 6. Vogt, Canton, 55.015.
300 hurdles – 1. McQueen, Sulphur Springs, 40.797; 2. Batres, Kaufman, 41.865; 3. McSheffery, Sulphur Springs, 44.429; 4. Evans, Rice, 45.307.
200 dash – 1. Shead, Cayuga, 23.215; 2. Bell, Canton, 23.309; 3. Kendricks, Sulphur Springs, 23.425; 4. Jackson, Sulphur Springs, 23.714; 5. Lane, Kemp, 23.723; 6. Wallace, Sulphur Springs, 23.795.
1600 run – 1. Valdez, Adamson, 4:37.5; 2. Lee, Eustace, 4:38.8; 3. Wilson, Sulphur Springs, 4:44.2; 4. Wilder, Sulphur Bluff, 4:45.1; 5. Phelps, Grand Saline, 4:49.6; 6. Arambula, Eustace, 4:39.7.
1600 relay – 1. Kaufman, 3:29.2; 2. SOC, 3:32.7; 3. Sulphur Springs, 3:35.0; 4. Canton, 3:37.1; 5. Grand Saline, 3:56.7.

Monitor Photo/Kerry Yancey
Eustace Lady Bulldog junior Cassie Freeman leaps in the high jump competition
at a regional qualifiers meet Friday. Freeman leaped 5-2 to take second place.




 

Upcoming games

Baseball

 
Softball

 
Track

April 25-26
Region II meet
(Commerce)
Yachting

April 26
Race Day

*District contest

 

Copyright © 2008, MediaOne, L.L.C.