Sports and Outdoors

     

 Lake Info

Normal Lake Level is 322.00 feet above Mean Sea Level.
Current level for Cedar Creek Lake is: 321.96
Water Temperature:
64  degrees - top
62
degrees - bottom

 

 

 

 

 

Regional qualifiers battle at Eustace
Monitor Staff Reports
EUSTACE–Athletes from Class A to 5A schools across East Texas put up some outstanding performances at a regional qualifiers track meet at Eustace High School April 23.
As some schools were represented by single individuals, no team point totals were kept, and results were not available for all events by presstime Tuesday.
Varsity girls
Shotput – 1. Woods, Brownsboro 34-1½; 2. Williams, Nevada Community 34-1½; 3. Hawkins, Mineola 32-10½; 4. Caldwell, Scurry-Rosser 32-9; 5. Walker, Grapeland 31-9½; 6. McConathy, Eustace 31-8½.
Discus – 1. Williams, Nevada Community 110-4; 2. Caffey, Fairfield 97-2; 3. Caldwell, Scurry-Rosser 96-10; 4. Garnet, Malakoff 95-9; 5. Raley, Mildred 93-6; 6. Bradley, Brownsboro 88-8.
Pole vault – 1. Smith, Wills Point 10-6; 2. Truitt, Eustace 10-6; 3. Lewis, Mildred 9-0; 4. Ballew, Fairfield 9-0; 5. Shiflet, Van 9-0; 6. Bailey, Crandall 8-6.
High jump – 1. Hope, Cayuga 5-4; 2. Lundy, Lovelady 5-2; 3. Hatcher, Fairfield 5-0; 4. McConathy, Eustace 4-10; 5. Rhodes, Van 4-10; 6. Smith, Alto 4-10.
Long jump – 1. Walker, South Oak Cliff 17-1; 2. Mack, Cayuga 16-11½; 3. Cernosek, Nevada Community 16-2; 4. Truitt, Eustace 16-0; 5. Moeller, Scurry-Rosser 15-6½; 6. Cox, Fairfield 15-6.
Triple jump – 1. Walker, South Oak Cliff 36-1½; 2. Wyatt, Fairfield 34-9; 3. McFail, South Oak Cliff 33-6; 4. White, Wills Point 33-3; 5. Sessions, Alto 32-6; 6. Bivins, Kerens 32-6.
3200 run – 1. Durante, Fairfield 12:15.07; 2. Dillon, Mabank 12:26; 3. Penney, Wills Point 13:34; 4. Evans, Grapeland 14:18; 5. Delp, Cross Roads 14:35; 6. LaRue, Malakoff 15:45.
100 hurdles – 1. Kenyetta Lewis, Cayuga 16.045; 2. Chelsea Truitt, Eustace 16.143; 3. Meagan Lacy, Kemp 17.179; 4. Harli Smotherman, Mildred 17.634; 5. Clency Pennington, Grapeland 17.652; 6. Raven Hope, Crandall 17.799; 7. Jessica Ackles, Harleton 17.968; 8. Cassie Freeman, Eustace 18.254; 9. Allie Cass, Eustace 18.816.
200 dash – 1. Crystal Walker, South Oak Cliff 25.320; 2. Dericka Coleman, Fairfield 25.640; 3. Bre West, Fairfield 25.648; 4. Jessie Holt, Lone Oak 26.576; 5. Kendra Johnson, Lovelady 26.582; 6. Iesha Wells, Alto 26.649; 7. Catania Grant, Eustace 27.054; 8. Shelcey Pierson, Lone Oak 27.677; 9. Kimmie Gorka, Kemp 27.775; 10. Halie Mathis, Eustace 29.225; 11. Lillian Roberts, Kerens 29.225; 12. Abby Boozer, Scurry-Rosser 29.727; 13. Kelsi McWha, Scurry-Rosser 29.799; 14. Brooke Hinson, Lone Oak 30.105; 15. Tiffany Lewis, Mildred 30.639.
800 run – 1. Scott, Brownsboro 2:29; 2. Forrester, Cross Roads 2:29.4; 3. Wickens, Fairfield 2:33; 4. Smith, Mineola 2:34; 5. Brewer, Fairfield 2:35; 6. Guinn, Nevada Community 2:36.
Varsity boys
Shotput – 1. Cantrell, Cross Roads 49-11½; 2. Griffin, South Oak Cliff 47-11½; 3. Pratt, Fairfield 47-1½; 4. Harmon, Frankston 46-8; 5. Harris, Lovelady 45-10½; 6. Hesskew, Canton 44-9.
Discus – 1. Coleman, Frankston 137-4½; 2. Pratt, Fairfield 135-0; 3. Hesskew, Canton 130-11; 4. Russell, Mildred 127-7½; 5. Alexander, Van 126-2; 6. Rabe, Van 124.3.
High jump – 1. Belt, Arp 6-4; 2. Keeling, Eustace 6-4; 3. Kirey, Crandall 6-2; 4. Goodin, Van 6-2; 5. Kennedy, Cayuga 6-2; 6. Scott, Arp 6-0; 7. Hamilton, Wills Point 6-0.
Triple jump – 1. Bell, Arp 43-2; 2. Overly, Lone Oak 42-5; 3. Walker, Grapeland 41-9; 4. Cunigan, Wills Point 41-9; 5. Wade, Arp 41-9; 6. Jenkins, Cayuga 41-3.
Long jump – 1. Walker, Grapeland 21-7; 2. Johnson, Eustace 20-11; 3. McWright, South Oak Cliff 20-0; 4. Meglaun, Cross Roads 19-10½; 5. Hollen, Nevada Community 19-6½; 6. Setterstrom, Lone Oak 19-1.
3200 run – 1. White, Wills Point 9:52; 2. Wilder, Sulphur Bluff 10:20; 3. Lee, Eustace 10:30; 4. Hicks, Wills Point 10:31,; 5. Malone, Lone Oak 11:06; 6. Oppett, Malakoff 11:40.
100 hurdles – 1. Craig Shelton, Lone Oak 14.998; 2. Tywan Scott, Arp 15.038; 3. Cody Davis, Malakoff 15.205; 4. Jeremy Quick, Kemp 15.400; 5. Demarcus Traylor, South Oak Cliff 15.531; 6. Jacob Alexander, Van 15.928; 7. James Lundy, Lovelady 15.945; 8. Harold Herrington, Elkhart 15.988; 9. Jimmy Kirk, Mineola 16.591; 10. Tanner Allen, Harleton 16.660; 11. Josh Crockett, Malakoff 17.445.
400 run – 1. Trevan Johnson, Eustace 50.453; 2. T.J. Hawkins, Commerce 50.951; 3. Phillip McEntyre, Nevada Community 51.188; 4. Demarcus Banks, South Oak Cliff 51.815; 5. Karl Watson, South Oak Cliff 52.023; 6. Zac Bean, Wills Point 52.751; 7. Eric Galaz, Mineola 52.897; 8. Halley Skyley, Crandall 52.904; 9. Malcom Kennedy, Cayuga 52.968; 10. Carlos Cruz, Scurry-Rosser 53.412.
800 run – 1. Overly, Lone Oak 2:00; 2. Davis, Wills Point 2:00.9; 3. Foster, Slocum 2:01; 4. Arambula, Eustace 2:03; 5. Spartman, Slocum 2:06; 6. Dante, Fairfield 2:06.9.
800 relay – 1. Arp 1:30.581; 2. Van 1:31.859; 3. South Oak Cliff 1:32.161; 4. Malakoff 1:32.188; 5. Grapeland 1:32.281; 6. Normangee, 1:33.045; 7. Eustace, 1:34.027; 8. Lovelady 1:34.634; 9. Nevada Community 1:35.070; 10. Elkhart 1:36.127.

MHS girls post blowout wins
Monitor Staff Reports
MABANK–In the final two games of the season, the Mabank Lady Panthers recorded blowout wins over the district’s worst teams, blasting Lancaster 21-0 and West Mesquite 12-2.
The Lady Panthers finished with a 4-7 record in District 15-4A softball play, fifth in the seven-team district, and finished the season at 8-10.
Top-ranked Forney (28-6, 12-0) secured the district championship by going unbeaten, while fifth-ranked Mesquite Poteet (26-5-1) secured the second-place playoff berth with a 10-2 record.
Red Oak (21-9) took the third-place playoff berth with an 8-4 mark, while Terrell (7-12-1) was fourth at 6-6.
At Lancaster April 21, the Lady Panthers rode a perfect game by pitcher Brandie Lander to a 21-0 win over the 1-14 Lady Tigers, who finished district play at 0-12.
Lander didn’t allow a hit or a walk, and struck out six Lady Tigers. Jasmine Richmon came on in relief, also didn’t allow a hit or a walk, and notched one strikeout.
Outfielder Lauren Norwood led the Lady Panthers at the plate, going 3-for-3 with a triple and double, notching two RBIs and scoring three runs.
Third baseman Alison Castle also went 3-for-3 with three RBIs (including a double), and also scored three runs.
Lander also went 3-for-3 with three RBIs (including a double), scoring three runs, while catcher Ashley Hammack went 2-for-3, walking once, notching three RBIs and scoring three runs.
First baseman Hayley Spurgeon went 1-for-2 and walked once, scoring three times, while Haley Marshall also went 1-for-2 with three RBIs and scored twice.
At home in the season finale, Lander again dominated West Mesquite’s Lady Wranglers, racking up 10 strikeouts and issuing one walk while not allowing a hit or an earned run against 22 batters.
Hammack had the Lady Panthers’ best night at the plate, going 3-for-4 with three doubles, notching three RBIs and scoring twice.
Sadie Roberts went 3-for-3 with an RBI triple, and scored twice, while Castle went 1-for-3 with a two-RBI double and scored once.
Norwood went 2-for-4 with a double, notched two RBIs, stole one base and scored twice.
With two outs in the bottom of the fourth and Mabank leading 11-2, half of the stadium lights went out, forcing officials to halt the game.
The rest of the lights went out moments later, as a small crowd of coaches, the officials and school personnel gathered at the switchbox.
After the lights had cooled enough, they were turned back on, and the game was concluded. West Mesquite finished at 2-10 in district play, and 7-16-1 on the season.

 

Upcoming games

Track

May 1-2
Region II track meet
(Commerce)

May 15-16
State track meet
(Austin)

Baseball

May 1
MHS vs West Mesquite*
(end regular season)
*district contest

 


Copyright © 2009, MediaOne, L.L.C.