Sports and Outdoors

     
   

Eustace Boys, Girls Win Cross Roads Meet
Monitor Staff Reports
CROSS ROADS-Eustace's boys and girls both took first-place finishes in the Cross Roads Rock Tower Relays March 3.
Eustace's girls finished with 214 points, followed by Kemp with 205 points and Kerens with 167 points. Eustace's boys team point standings were not reported.
Girls results
Eustace's Brittany Ward and Brisha Ward both took places in the shot and discus.
Brittany won the shot with a toss of 31-9, while Brisha finished fourth. In the discus, Brittany took third place and Brisha took fourth place, with teammate Adrienne Rhoades taking fifth place.
In the high jump, Cassie Freeman took fourth place.
Three Eustace girls placed in the triple jump, led by Jessica Parker in second place, Rebecca Walters in third place and Freeman in fifth place.
Chelsea Truitt won the long jump with a leap of 14-9, while Whitney Spain took fourth place.
In the running events, the 400 meter relay squad, featuring Freeman, Alyssa Cox, Felicia Baczkiewic and Truitt, finished second.
The 800 meter relay squad, with Freeman, Cox, Camille Rogers and Truitt, also took second place.
Eustace got a third runner-up trophy in the 1600 relay, with Walters, Rogers, Ashley Houston and Sara Charlton handling the baton.
In the 3200 run, Jolene Ochoa took second, Carresa Durnell took fourth and Jamie Hass was fifth.
Durnell took third in the 1600 run, while Hass was fourth and Christina Sawackie was fifth.
Eustace finished one, two, three in the 800 run, with Walters, Durnell and Ochoa, respectively.
In the 100 meter hurdles, Hailey Bonner took second, Parker third and Ashley Houston fifth.
Eustace also finished 1-2 in the 400 meter run, with Charlton winning, Tanita Durnell second and Janice Martin sixth.
Truitt took third in the 200 dash, while Cox took fourth and Baczkiewic fifth in the 100 meter dash.
Boys results
In the shot put, Jaymes Maple took fifth place with a throw of 42-8, while Felipe Alfaro was sixth at 42-5.
Wayland Whitlock took second in the triple jump with a leap of 39-7, while John Oliver took fourth at 39-1 and David Hamilton was fifth at 37-10.
Stephen Adkisson won the high jump with a leap of 5-11, while Oliver was second, also at 5-11.
Cameron Coffey took fifth in the long jump with a leap of 18-6.
In the running events, Eustace finished 1-2-3 in the 3200 run, with Troy Jones winning with a time of 10:52, followed by Johnny Lee (11:08) and Daniel Renberg (11:09).
Oliver won the 110 hurdles with a time of 15.12, with Coffey second at 16.10 and John Eads fourth at 18.10.
Kody Petillo and Brady Cannon took second and third, respectively, in the 200 meter dash.
Eustace again took a 1-2-3 finish in the 1600 meter run, with Joseph Calhoun winning in 4:52, Lee second at 4:54 and Jones third at 4:55.
The 400 meter relay team of Oliver, Cannon, Petillo and Aaron Coffey finished third with a time of 44.86, while the 800 meter relay team of Coffey, Cannon, Petillo and Whitlock set a new school record of 1:33.94 while finishing second.
The 1600 meter relay team of Jordan Nixon, Coffey, Carson Handlin and Whitlock won with a time of 3:31.86.
Another 1-2-3 finish came in the 300 hurdles, with Eads, Oliver and Cameron Coffey taking first, second and third, respectively.
A fourth 1-2-3 finish came in the 800 meter run, as Michael Sapp won in 2:04, followed by Joseph Calhoun (2:05) and Nixon (2:07).
Handlin won the 400 meter run in 52.31, with Sapp fifth (55.77) and Adkisson sixth (55.90).
Junior Varsity
The Eustace JV boys also won first place as a team, racking up 1-2-3 finishes in both the 3200 run and 1600 run.
In field events, Cody Lowe took third in the shot at 38-3, and finished third in the discus, with teammates Matt Hickle and Harley Mitchell taking fourth and fifth.
Jeff Melton was third in the high jump at 5-4, with Zach Keeling fifth at 5-2.
In the triple jump, Gabriel Contreras took third with a 35-1 effort, while Daniel Oliver was fifth at 32-7.
Contreras was second in the long jump at 17-3, while Keeling took third at 16-7.
Travis Cox won the 3200 run in 11:34, followed by Zach Arambula (12:10) and Robbie Cook (13:09).
Cox also won the 1600 in 5:24, again followed by Arambula (5:27) and Cannon Tomsen (5:28).
Contreras won the 200 meter dash in 25:03, while Juan Mendoza won the 400 meter run in 57.1, with Jimmy Armstrong taking second at 58.23.
Mendoza also won the 800 meter run in 2:14, with Matt Hickle taking third place in 2:21.
In the 110 hurdles, Oliver took third place in 19.99, while Michael McConathy took sixth place at 21.56.
McConathy won the 300 meter hurdles in 47.87, with Daniel Oliver taking third place in 50.4.
The 1600 relay team of Jeff Melton, Keeling, Jimmy Armstrong and Mendoza was second in 3:56.
The 400 meter relay team of Rusty Hart, Keeling, Melton and Contreras was fourth in 49.51, while the same team took third place in the 800 relay at 1:43.8.

 

Falcons Edge Xtreme
Monitor Staff Reports
ATHENS-Errors in the kicking game led directly to a 13-12 loss in the home opener for the Texas Xtreme Saturday.
Now 1-1 on the season, the Xtreme will host the Tyler-based East Texas Wolves at 6 p.m. Saturday, March 11, at Bruce Field in Athens.
The North Texas Falcons, based in Wichita Falls, managed to win Saturday's contest, thanks to three scores - two field goals and a touchdown - all directly stemming from bad snaps on Xtreme punt attempts.
For their part, the Xtreme managed to miss five scoring opportunities in the Falcons' red zone, including a first-and-goal at the Falcon 1, which evaporated when the Xtreme fumbled two plays into the possession.
Neither offense did much in the defensive struggle, and Xtreme coach Larry Anding was disappointed with his offense's showing.
The Xtreme gained 70 yards on 19 rushing attempts, and completed 6-of-24 pass attempts for 87 yards, for a total of 157 yards, but also coughed up four interceptions and two fumbles.
Reggie Wilson led all rushers with 22 yards on three carries, while Eric Dabney added 20 yards on two totes, and former Eustace standout Dale Cope added 98 yards on two kickoff returns.
Other offensive standouts were Allen Stallings, Marvin Lyons, Kerry Yarbrough and James Melton.
On defense, the Xtreme did their usual outstanding job, limiting the Falcons to 32 yards on 41 rushing attempts. The Falcons also completed 5-of-20 pass attempts for 31 yards.
Of the Falcons' six first downs, two came via Xtreme penalties.
Defensive standouts included Jimmy Wade (three sacks and five tackles, two for losses), Jason Anding (one fumble recovery, one interception), Leon Bell (one sack), Terry Bonner (one sack), Kailan Martin, Donnie Drake, Kris Martin, Pete Williams, Isaac Johnson, Allen Beasley, Dontay Richardson and Eric Foreman.
"When your defense surrenders a total of 63 yards on 61 offensive plays, you have done your job," coach Gary Craig said.
The Xtreme fell behind 13-0 before rallying in the second half.
Xtreme punter Michael Clay was tackled at the Xtreme 28 following a bad snap on a punt attempt, and the Falcons eventually scored on a 17-yard field goal.
The Falcons were facing a fourth-down situation when an Xtreme defender deflected a pass to a Falcons receiver, giving the Falcons a chance at a field goal.
A second bad snap (over Clay's head) was picked up by the Falcons and returned 11 yards for a touchdown. The PAT gave the Falcons a 10-0 lead.
Another bad snap on a punt gave the Falcons possession at the Xtreme 16, and the Falcons nailed a 16-yard field goal to end the first half with a 13-0 lead.
In the second half, the Xtreme scored on a 65-yard pass completion from Dabney to Wilson, but the extra point attempt was blocked.
Drake later returned a Falcon punt 48 yards for a touchdown, but again, the PAT was blocked, leaving the Falcons up by a single point.

 

Upcoming Games
Varsity Soccer
March 10
MHS boys @ Whitehouse
MHS girls vs Whitehouse

March 14
MHS boys vs Corsicana
MHS girls @ Corsicana

Softball
March 9-11
Eustace @ Lindale tourney

March 10
Kemp vs Eustace*

March 14
MHS vs Royse City
Kemp vs Kaufman*
Eustace @ Crandall*

March 16-18
KHS @ Martins Mill tourney
EHS @ Cross Roads tourney

March 17
MHS @ Quinlan Ford
*district game

Baseball
March 9-11
Mabank @ Athens tourney
Kemp @ Malakoff tourney
Eustace @ Edgewood tourn

March 14
Mabank vs Terrell
Kemp @ Bullard
Eustace @ Scurry-Rosser

March 16-18
MHS @ Terrell tourney
Kemp @ Terrell tourney
EHS @ Terrell tourney

Track
March 23 Al Williamson Relays @ Kemp