Sports and Outdoors

     
   

Kid’s Fish & Play Day set June 3
Monitor Staff Reports
EUSTACE–Purtis Creek State Park will host the park’s 14th annual “Kids All-American Fishing Derby” from 8 a.m. to noon Saturday, June 3.
Also known as “Kids Fish and Play Day,” last year’s event drew more than 500 people, and more than 200 children signed up for the fishing derby in the park’s 355-acre lake.
In addition to fishing from the bank or the park’s two T-shaped fishing piers, the day will offer children numerous games and contests, face painting, archery and paddle boat races.
Aspiring anglers can try to hook plastic fish at one of the games, or grab a pole and try for the real thing.
Volunteers will provide expert help for novice fishermen/women attempting to bait a hook for the first time.
Because the 1,500-acre park completely surrounds the lake, no state fishing license is required.
For more information, contact the park at (903) 425-2332.
 

Hawks top 14-4A baseball picks
Monitor Staff Reports
MABANK–District champion Red Oak dominated the 14-4A All-District team selected by loop coaches recently.
Red Oak and Ennis captured all the superlative spots named by district coaches, with Red Oak’s Pete Hampel named the Coach of the Year.
Red Oak junior pitcher Chad McLin, who very nearly notched a perfect game against the hosting Mabank Panthers April 4, was named the district’s Most Valuable Player, but junior teammate Aaron Brewer was named the Pitcher of the Year.
Ennis senior Justin Howard was named the Offensive Player of the Year, while Red Oak senior Troy Elliot was named the Defensive Player of the Year.
Ennis centerfielder Chris Lewis was named the Sophomore of the Year, while Red Oak senior catcher Evan Martinek was named the Newcomer of the Year.
In first team selections, Corsicana juniors Keith Leerskov and Slayton Thomas, along with Athens senior Trent Montgomery, were named as pitchers.
Corsicana junior Mark Mayfield was named the sole first-team catcher, and Athens junior Hugo Valdez was named the sole utility player, although they were the only first-team selections who were not unanimous picks.
Coaches named six first-team infielders – Corsicana juniors Justise Contreras and Caleb Marx, Red Oak seniors Matt Curry and Adam DeLaGarza, Ennis sophomore Rusty Collins and Athens junior Wesley Starkes.
Five outfielders were named – Athens seniors Brandon Warren and Charlie Hankins, Lancaster senior Edwin Rand, Corsicana senior Brian Smith and Red Oak senior Casey Slape.
Ennis sophomore Weston Montgomery was named the designated hitter to round out the first-team selections.
All the second-team picks were unanimous selections, as well, except for Red Oak senior Andrew Ford, who was tabbed at catcher.
Mabank freshman Kolten Browning joined Ennis senior Bobby Howell, Athens junior Brant Radcliff and Red Oak senior Gary Goldman as second-team pitchers.
Browning posted both of the Panthers’ district wins (against Lancaster) and wound up with an ERA of 6.12. He also batted .308 and had a .957 fielding average.
Mabank senior shortstop Cory Strouth was one of six infielders on the second team, joining Athens seniors Cody Smith and Seth Jezek, along with Corsicana junior Michael Schmidt, Red Oak senior Ryan Skelton and Ennis senior Wes Ball.
As a pitcher, Strouth was 0-3, but he had the Panthers’ lowest ERA at 5.58. At the plate, Strouth batted .320 and had a .704 fielding average.
Mabank junior centerfielder Mikey Shelton was one of four second-team outfield picks, joining Ennis seniors Andy Lucas and Andrew Cochran, along with Corsicana junior Aaron Bland.
Shelton batted .211, but had a perfect 1.000 fielding average.
Athens junior C.J. Holloway was the unanimous pick for second-team designated hitter.
Mabank players receiving honorable mention were senior catcher Charlie Woodard (who hit both of the home runs recorded by the Panthers) and junior pitcher Chris Trejo.


Upcoming Games

CC Christian Softball League
Saturday, June 3
7 a.m. Justice
A Sinner’s Hope Baptist vs FBC Eustace Disciples
7 a.m. Tommy Smith
Prairieville Illustrated vs Hillcrest Blue
8 a.m. Justice
Hillcrest Blue vs CLC Flame Kickers
8 a.m. Tommy Smith
FBC Eustace Disciples vs Prairieville Armadillos
9 a.m. Justice
CC Church of God vs Prairieville Armadillos
9 a.m. Tommy Smith
Calvary Jesus Freaks vs St. Jude Saints
10 a.m. Justice
FBC Kemp vs St. Jude Saints
10 a.m. Tommy Smith
Calvary Jesus Freaks vs Hillcrest Red
11 a.m. Justice
FBC Kemp vs FBC-GBC Halos
11 a.m. Tommy Smith
CC Bible Bearers of Light vs Hillcrest Red
noon Justice
CLC Crushers vs Legendary Baptist
noon Tommy Smith
FBC-GBC Halos vs CC Bible Bearers of Light
1 p.m. Justice
Aley Mustangs vs CLC Crushers
1 p.m. Tommy Smith
Legendary Baptist vs FBC Mabank Puddle Monkeys
2 p.m. Justice
Grace Extreme Impact vs FBC Mabank Sea Donkeys
2 p.m. Tommy Smith
FBC Mabank Puddle Monkeys vs CLC Frogs
3 p.m. Justice
Providence Baptist vs Grace Extreme Impact
3 p.m. Tommy Smith
FBC Mabank Sea Donkeys vs CLC Frogs
4 p.m. Justice
no game
First team listed is home team